PKO BP: Czy jest szansa na znacząco wyższe ceny zbóż?
Zgodnie z prognozami Departamentu Rolnictwa USA (USDA), światowa produkcja zbóż ogółem w sezonie 2025/26 wzrośnie o niespełna 2% r/r. Lepsze zbiory zbóż na świecie będą m.in. efektem ich wzrostu w Unii Europejskiej. Czy w tej sytuacji jest szansa na zwiększenie cen skupu zbóż? W tej sprawie wypowiedzieli się analitycy Banku PKO BP.

- Według prognoz Komisji Europejskiej, unijna produkcja może zwiększyć się o 11% r/r, głównie dzięki wyższym zbiorom we Francji (+13%), Rumunii (+21%) oraz Hiszpanii (+18%). W Polsce, według Komisji, całkowita produkcja zbóż ma wzrosnąć tylko nieznacznie – o 0,3% r/r - poinformowali eksperci banku.
Poinformowano także, że popyt na polskie zboża poza granicami naszego kraju pozostawał ograniczony mimo osłabienia presji podażowej z rynków wschodnich w drugiej połowie sezonu. Eksport utrudniały także niekorzystne zmiany kursów walutowych, które obniżyły konkurencyjność cenową polskich zbóż. Z danych KE wynika, że Polska była drugim – po Francji – krajem o największym spadku sprzedaży pszenicy na rynki trzecie w sez. 2024/25.
Chcesz sprzedać zboże? Zapraszamy do dodania ogłoszenia w naszej Giełdzie Zbóż – TUTAJ>>>KLIK
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
Analitycy przypominają także, że do maja ceny zbóż w Polsce pozostawały wyższe niż przed rokiem – w przypadku pszenicy wzrost cen w maju wg GUS wyniósł 12% r/r. W czerwcu jednak średnie ceny spadły poniżej poziomu ubiegłorocznego. Jak wyjaśniają eksperci PKO BP, zawirowania związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie wywołały znaczną zmienność na rynkach terminowych – szczególnie w segmencie surowców oleistych, które podążały za zmianami cen ropy naftowej, ale po części dotyczyły również zbóż. Deeskalacja konfliktu pod koniec czerwca doprowadziła do korekty cen w dół na rynkach terminowych.
Czy jest szansa na wzrost cen? Jak wynika z analizy, wiele zależy od spokoju i pokoju na świecie.
- Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce w drugim półroczu'25 może być niższa o 2–11% r/r, po wzroście o nieco ponad 10% r/r w pierwszym półroczu'25 (środek wcześniej prognozowanego przedziału). Z jednej strony prognozowany wzrost globalnych zbiorów wywiera presję na spadek cen. Z drugiej strony relatywnie napięty bilans ogranicza przestrzeń do głębszych obniżek. Zwiększyć się może wrażliwość rynku na szoki pogodowe i geopolityczne (m.in. wojna na Bliskim Wschodzie, Ukraina, napięcia handlowe). Nie wykluczamy zatem podwyższonej zmienności cen w kolejnych miesiącach - poinformowali analitycy BKO BP.
0 komentarze