Credit Agricole: przed nami dynamika cen na rynku owoców i warzyw
Analitycy banku Credit Agricole potwierdzają to, co już wiemy - zapowiadają się słabe zbiory owoców i warzyw. Kłopoty z pogodą dotknęły nie tylko polskich producentów, jest więc szansa na to, że ceny będą korzystne.

Jak już informowaliśmy, że według Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczna wegetacja zaczęła się w warunkach wyraźnego deficytu wody. Z kolei w kwietniu i maju na dużym obszarze kraju wystąpiły przymrozki, które doprowadziły do uszkodzeń kwiatów i zawiązanych już owoców. Zgodnie z komunikatem GUS na straty szczególnie narażone były sady wiśniowe, czereśniowe, morelowe i brzoskwiniowe.
Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 29.05.2025, tegoroczne siewy warzyw były utrudnione przez relatywnie niskie temperatury oraz deficyt wody w glebie. Jednocześnie brak odpowiedniej ilości opadów spowodował spowolnienie, a także osłabienie wschodów warzyw.
- Dostrzegamy istotne ryzyko, że tegoroczne zbiory warzyw ukształtują się poniżej średniej wieloletniej. Wstępny szacunek dotyczący tegorocznych zbiorów warzyw poznamy 31 lipca - informują analitycy Credit Agricole.
Analitycy banku zwracają jednak uwagę, że zgodnie z raportami Komisji Europejskiej warunki agrometeorologiczne wśród pozostałych znaczących producentów owoców i warzyw istotnych z punktu widzenia polskiego koszyka inflacyjnego były w tym roku mieszane. Oczekiwane zbiory w państwach północy (Niemcy, Francja, Benelux) będą podobnie jak w Polsce ograniczone przez niskie wiosenne opady, podczas gdy w państwach południa (Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja) oczekiwane są obfite plony związane z dobrym nawodnieniem.
Co zatem z cenami na polskim rynku?
- Z uwagi na zapowiadające się słabe zbiory zarówno owoców, jak i warzyw, w najbliższych miesiącach oczekujemy wzrostu rocznej dynamiki cen w tych kategoriach. Uważamy, że z większą presją na wzrost cen możemy mieć do czynienia w przypadku owoców, gdzie spadek zbiorów może okazać się większy - poinformowano. - Na tym etapie nasze prognozy są jednak obciążone dużą niepewnością i ich realizacja w dużym stopniu zależeć będzie od kształtowania się warunków agrometeorologicznych w kolejnych miesiącach. .
1 komentarze
Oj Analitycy się tutaj na dany moment mocno pomylili - jak nie będzie kataklikzmów to w Polsce wszystkiego będzie po dziurki w nosie ...